TARİHİMİZ

Yarsuvat Hukuk Bürosu 1942 yılında Ihsan Yarsuvat tarafından İstanbul -Laleli’de kurulmuştur. Hukukun üstünlüğünün kutsal olduguna inanan Ihsan Yarsuvat bütün kariyeri boyunca her bireyin adil yargılanma hakkına sahip olduğunu savunmuştur. Naboland / Dumlupınar davasıyla ismini duyuran Ihsan Yarsuvat, güvendiği meslektaşları ve oğulları Av. Prof. Dr. Duygun Yarsuvat ve Av. Hüseyin Derin Yarsuvat’ın da katkılarıyla, Yarsuvat Hukuk Bürosunun Türkiye’nin önde gelen büroları arasında yer almasını sağlamıştır.

Ihsan Yarsuvat’ın 1981’deki vefatından sonra Yarsuvat Hukuk Bürosu oğulları tarafından devralınmış ve üçüncü kuşak tarafından devam ettirilmektedir.

Avukat Ihsan Yarsuvat 1908 yılında Adana – Ceyhan’da doğmuştur. Eğitim için İstanbul’a gelmiş ve İstiklal Lisesi’nden mezun olmuştur. Hukuk tahsilini İstanbul Üniversitesinde tamamladıktan sonra Hakimlik mesleğini seçmiştir. Sırayla Manavgat, Saray ve Ödemiş’te görev yaptıktan sonra İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi olmuştur.

Hakimlik görevinden sonra Ihsan Yarsuvat Savcılık yapmış ve İstanbul Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemelerinde görev yapmıştır.
Ihsan Yarsuvat, 1941 senesinde Savcılıktan istifa etmiş, İstanbul Barosuna 1547 numaralı sicil ile kaydolmuş ve 1942’de Yarsuvat Hukuk Bürosunu kurmuştur.
Ihsan Yarsuvat’ın oğulları; Avukat Profesör Doktor Duygun Yarsuvat ve Avukat Hüseyin Derin Yarsuvat, babaları gibi hukukçu olmuşlardır.
1981 tarihindeki vefatından sonra Yarsuvat Hukuk Bürosu, oğulları tarafından devralınmıştır.

Hüseyin Derin Yarsuvat 20 Mayıs 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk okuldan itibaren Galatasaray Lisesi’nde okuduktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesini 1967’de bitirmiştir.

Fakülte’deki eğitimi yanı sıra Hüseyin Derin Yarsuvat 1963-1967 yılları arasında kurucusu olduğu Türkiye Tekstil İşveren Sendikası‘nın sözcülüğünü, 1967-1969 yılları arasında ise Jandarma Genel Komutanlığı İşçi ve İşveren İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve 1990-1993 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Disiplin Kurulu Üyeliği yapmıştır.
1968 yılında İstanbul Barosu‘na kaydolan Hüseyin Derin Yarsuvat, hukuk bürosunda avukatlık yapmaya başlamıştır.
Mesleği yanısıra Hüseyin Derin Yarsuvat İstanbul Polis Eğitim Akademisi‘nde Ceza Usul Hukuku hocalığı, 1983-1995 yılları arasında ise Galatasaray Lisesi’nde hukuk öğretmenliği ve 2002-2005 arasında TÜRVAK Radyo-TV Okulu‘nda Medya Hukuku Öğretmenliği görevlerini yürütmüştür.
Avukatlık kariyeri boyunca önceliği İş Hukuku olmuş olsa dahi, Hüseyin Derin Yarsuvat Bankacılık, Otelcilik ve Media Sektörüne danışmanlık vermistir.

İstanbul’da doğmuş olan Ihsan Osman Yarsuvat Fransız Pierre-Loti Lisesi’nden mezun olmuştur.

Hukuk eğitimi için Belçika’yı tercih eden Ihsan Osman Yarsuvat, Lisans eğitimini Louvain Katolik Üniversitesi Hukuk Fakultesi’nde yapmıştır.

Eğitimi boyunca Belçika’nın tanınmış Hukuk Bürolarında çalışma imkanı olmuş olan Ihsan Osman Yarsuvat, Türkiye’ye dönerek İstanbul Bilgi Universitesi’nde Ekonomi Hukuku Yüksek Lisansı yapmıştır.

Ailesinden aldığı birikim ile mesleğine sarılan Ihsan Osman Yarsuvat İstanbul Barosuna kayıtlıdır.

İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca dillerinde yeminli tercüman olan Ihsan Osman Yarsuvat, orta seviyede Portekizce ve başlangıç seviyesinde ise Japonca konuşmaktadır.

Ihsan Osman Yarsuvat aynı zamanda, aikido dalında siyah kuşak sahibi olup, binicilik sporunda Ülkesini defalarca temsil etmiş milli bir binicidir.